Informacije za polaznike i najčešća pitanja

1. Da li mi trebaju konzultacije i holistička analiza?

Ako ste zdravi (postavite si ovo pitanje i iskreno promislite o odgovoru), nemate nikakvih tegoba, dijagnozu, ne pijete lijekove, imali ste prirodan porod, dobro spavate, nemate viška kilograma, ne sjedite ili stojite osam i više sati na poslu, niste imali neku veću ozljedu ili operativni zahvat, ne patite od glavobolja ili migrena, imate redovite menstruacijske cikluse, urednu probavu, umjereno ste izloženi stresu, volite aktivnost i vježbanje, krećete se, nemate problema s naglim promjenama raspoloženja???

Ukoliko je većina odgovora negativna ne trebate konzultacije već ćemo u kratkom susretu ili telefonskom razgovoru otkriti vaše potrebe, želje i ciljeve te vas usmjeriti u neki od programa vježbanja.

Ukoliko je većina odgovora potvrdna naša je preporuka da odradite konzultacije.

2. Da li ja uopće smijem vježbati jer imam dijagnozu, bolest, stanje, sindrom, akutni ili kronični problem?

Ni jedna dijagnoza, bolest, sindrom, stanje, oštećenje, operativni zahvat i slično nije u kontraindikaciji s vježbanjem. Međutim tu naglašavamo, nije svako vježbanje isto, nisu sve vježbe za svakoga i važno je pokrete, pozicije tijela, opterećenje i odabir vježbi prilagoditi osobi (i svemu što osoba trenutno živi). Educiranost trenera, instruktora i terapeuta su ključni, a važan je i pristup, kontrola te nadgledanje vježbača (u tome smo mi i naš način rada jedinstveni). Mirovanje dulje od par dana (tu ne mislimo na teža oboljenja, upalne procese, povišenu temperaturu i sl.) nikada nije dobar pristup posebno kada je u pitanju lokomotorni sustav. Sve unutar našeg tijela se konstantno kreće (dah je pokret mišića, rad srca je pokret mišića…) i zato potpuno mirovanje nikad nije sretno rješenje. Mi ćemo vas savjetovati kako, kada i koliko pokretati tijelo.

3. Da li odabrati individualni ili grupni pristup?

Upitnik će vam pomoći u odabiru najboljeg pristupa koji bi vaše tijelo moglo podnijeti bez dodatnih stresova za organizam. Odlučite se za jednu od dviju ponuđenih mogućnosti odgovora A i B koja vas bolje opisuje:

A: osoba do 45 godina
B: osoba od 45 godina i više

A: uglavnom zdrava i trenutačno bez tjelesnih ozljeda
B: imam povremene ili stalne zdravstvene tegobe

A: tjelesno sam aktivna osoba (2 ‒ 3 puta na tjedan) već duži niz godina
B: rijetko sam tjelesno aktivna osoba, s razdobljima potpune neaktivnosti

A: imam zadovoljavajuću tjelesnu težinu ili nekoliko kilograma viška (2 ‒ 4 kg), ali već više godina moja kilaža značajno ne varira
B: imam neadekvatnu težinu (pothranjenost/pretilost) koja mi otežava svakodnevnicu

A: osjećam se koordinacijski sposobnom i spretnom osobom
B: držim da nemam smisla za tjelesne aktivnosti pa mi vježbanje ne predstavlja veliki užitak

A: na radnom mjestu uglavnom mirujem pa mi se povremeno javljaju bolovi u vratu i leđima
B: imam smetnje i bolove u leđima koji mi otežavaju kretanje, dizanje i funkcioniranje na radnom mjestu

A: imam već godinama dobre životne navike i uredan životni stil.
B: imam loše životne navike (gubitak noći, pušenje, alkohol, previše slatkog, kave, ljekova i sl…) već godinama

A: imam vrlo organiziran dan gdje redovito odvajam vrijeme za sebe.
B: imam izrazito brz i prenatrpan raspored, bez odmora u danu pa znam zaostajati za obvezama.

A: uvijek nastojim gledati pozitivnu stranu svega, stoga su moje misli pozitivne i ne opterećuju me.
B: raspoloženjem variram i često se uhvatim u brigama i mislima koje me opterećuju. Znam se osijećati depresivno i usamljeno.

A: spavam dobro, dovoljno i budim se odmorno za novi dan.
B: spavam loše i isprekidano. Kasno idem spavati. Budim se umorno i iscrpljeno.

A: osjećam potrebu za tjelovježbom i za vrijeme vježbanja najčešće dajem sve od sebe                                                                        B: svaka tjelovježba mi je dosadna i naporna pa mi je potreban vanjski poticaj i stimulacija kako bi lakše vježbala/vježbao

A: dosad sam vježbala/vježbao različitim tehnikama (aerobik, joga, klasičan pilates i sl.) ali se svega razmjerno brzo zasitim
B: kod grupnog vježbanja mi smeta što bez kontrole voditelja mogu dosta vježbi izvoditi krivo, no samostalno vježbanje u teretani ili kod kuće nije mi motivirajuće

A: Body tehnikom bavila/bavio bih se isključivo rekreativno u svrhu održavanja zdravlja i sportske forme
B: Body tehniku koristila/koristio bih kao dodatak sportu ili rehabilitacijskom programu kojim se inače bavim

A: u mogućnosti sam i volim imati redovite termine tjelovježbe
B: zbog putovanja i obaveza rijetko se mogu držati redovitog termina tjelovježbe

Zbrojite koliko imate odgovora A i B te otkrijte svoj optimalni program vježbanja:

• Do 7 odgovora A ‒ preporučujemo vam 3-5 individualna treninga nakon kojih se možete priključiti grupnom programu 2-3 puta tjedno

• 7-14 odgovora A ‒ opredijelite se za grupni program 2-3 puta tjedno u fiksnim terminima

• Do 7 odgovora B ‒ individualni dolazak 1x tjedno u kombinaciji sa grupnim treningom 1-2 puta tjedno

• 7-14 odgovora B ‒ za vas je idealan individualni program treninga 1 ‒ 2 puta tjedno

4. Zbog čega moram učiti disati?

Disanje je automatizirana radnja i dolazak na svijet obilježeno je našim prvim udahom. Kroz odrastanje i život mijenja se naša osobnost kao i naše tijelo (loše držanje, slabost mišića, previše sjedenja, stres, emocinalna stanja i sl.). Možda razvijemo astmu, česte infekcije dišnih puteva, upale pluća i slično. Svaka takva situacija utječe na naše disanje i kroz godine (danas već kod djece nižih razreda osnovne škole) naše disanje postaje sve pliće, pomoćni dišni mišići sve aktivniji, a glavni dišni mišić- dijafragma sve uspavanija. Bez pravilnog obrasca disanja ni jedna osnovna kretnja neće biti podržana iz mišića centra tijela (zdjelično dno, dijafragma, unutarnji križni trbušni mišići, transversus i multifidi) i kroz vrijeme će se razviti problemi s kralježnicom, od lumbalne do vratne regije. Svaki pokret kreće iz mišića centra, sva snaga je unutar tog ˝korzeta˝ kao i naša vitalna energija.

5. Zašto se toliko bavite stopalima?

Leonardo da Vinci je rekao da je ljudsko stopalo savršeno tehnološko dostignuće i umjetničko djelo u jednom. Mi kao vrsta jedini smo se digli na noge, naša stopala nose težinu čitavog našeg tijela i preko snažne fascije povezuju tijelo sve do glave ( ta fascija je toliko jaka da izdrži težinu čovjeka okrenutog naglavačke). Nažalost, naša stopala prebrzo nastradaju (spuštena stopala, povišen rist, izvrnuta stopala, plantarni fascitis, petni trn itd.). Jednim dijelom genetski uvjetovano, a drugim dijelom nedovoljnom brigom, lošom obućom i manjkom aktivnosti itd. Ako stopala nose težinu cijelog našeg tijela, ako su ona naša platforma zdravlja logično je da problemi u katovima iznad njih imaju izvor problema u stopalima. I zato, mi u našem radu utječemo na snagu, mobilnost i izdržljivost mišića stopala i potkoljenice te u svakoj vježbi imamo akciju iz stopala da poboljšamo rad limfe, pomognemo srcu u povratu venske krvi (kod visokog tlaka i srčanih oboljenja), da očuvamo periferni živčani sustav, da dobijemo bolji mišićni rad u donjim ekstremitetima i mišićima dna zdjelice.

6. Koje bolesti i stanja se mogu Body tehnikom poboljšati ili tretirati?

Filozofija cjelovitog i holističkog pristupa Body tehnike tijelu je primjenjiva za sve bolesti, ozljede, sindrome, emocionalna i fizička stanja tijela. Do sada smo imali odlična iskustva i rezultate u: ispravljanju lošeg držanja, krivih obrazaca disanja, problema inkontinencije (cistokele, rektokele, prolapsa maternice, problema prostate), rehabilitaciji i predoperativnoj pripremi svih problema vezanih uz lokomotorni sustav (od stopala, skočnog zgloba, koljena, kukova, sakroiliakalnih zglobova, lumbalne, torakalne i vratne kralježnice, subokcipitalne regije, frakture rebara, ključne kosti, ramenog zgloba, lopatica, lakta i šake), problema s neurološkim sustavom (multipla, pareze, moždani udari), bolesti vezanih uz srčano žilni sustav, hormonalnih disbalansa, problema limfne cirkulacije, trudnoći i post porodiljnom oporavku (posebno nakon carskog i kod jačih trauma porođajnog kanala), rehabilitaciji depresivnih i anksioznih stanja, osteopenije i osteoporoze, kroničnog umora, kronične boli…

7. Što je Mindfulness i da li ga koristite u radu?

Body tehnika u svojoj filozofiji i radu koristi principe svjesnosti, osvještavanja i prisutnosti. Kroz snažne vizualizacije, povezanosti s dahom, osjećajem energije, naboja i protoka u fluidnim body vježbama te uz korištenje svih pet osjetila osoba uči kako da osjeti povezanost i stanja unutar svoga tijela te kako biti prisutan ovdje i sada.

8. Koliko često trebam vježbati da ostvarim rezultate?

U vođenim grupnim ili individualnim treninzima minimalna učestalost je dva puta tjedno, a najoptimalnija je tri puta tjedno kroz cijelu godinu uz minimalne pauze. Pretpostavka je da se i ostale dane krećete, hodate, obavljate poslove kod kuće, u vrtu, igrate se s djecom i unucima, vozite bicikl, plivate i slično. Važno je kretati se, sve što radimo je kretanje i ono pokreće sustave u našem tijelu (osim pasivnog sjedenja i ležanja). Ovisno o vašim ciljevima, potrebama ili problemima (gubitak tjelesne težine, gibljivost, snaga, rehabilitacija, bolnost i sl.) ovisi i vaš plan vježbanja, oporavka kao i učestalost.

9. Kada ću vidjeti rezulate?

Rezultati ovise o vašim ciljevima, redovitom provođenju odabranog programa i vašem pridržavanju dobivenih savjeta. Sve što mi kao stručne osobe radimo i educiramo vas (za vrijeme kada niste uz nas), neće dovesti do sto postotnih rezultata ukoliko vi ne počnete mijenjati svoje navike, razmišljanja i odnos prema sebi. Međutim, sto posto smo sigurni da ćete nakon šest do osam dolazaka osvjestiti i promjeniti svoju posturu, obrazac disanja, upoznati i naučiti kako probuditi uspavane mišiće i tijelo, pokrenuti metaboličke procese, umanjiti tegobe, poboljšati svoje raspoloženje, snagu i pokretljivost. Ništa se ne dešava preko noći. Ni vaše trentno stanje nije se desilo preko noći pa i povratak sebi traži vašu upornost i vrijeme. Kaže se da je potreban dvadeset i jedan dan za stvaranje nove navike, a to je otprilike četiri mjeseca ako vježbate dva puta tjedno ili dva mjeseca ako vježbate tri puta tjedno. Realni ciljevi i strpljenje sigurno će vas dovesti do rezultata.

10. Kako da istopim masnoću samo na trbuhu, bokovima, nadlakticama?

Ciljano gubljenje masnoće na pojedinim dijelovima tijela spada u domenu plastične kirurgije. Masnoće su naš gradivni materijal, važan energetski izvor ali i veliki rezervoar toksina i smeća (iz zraka, hrane, vode, lijekova, odnosa, emocija) koje tijelo čuva upravo u masnim naslagama i vodi- limfi (otečena stopala, zglobovi, noge, ruke). Danas je poznato da izgled gornjeg i donjeg dijela tijela i mjesto nakupljanja masnoće pokazuje zdravlje našeg endokrinog sustava ( žlijezde s unutarnjim izlučivanjem i hormoni). Zato pokušavati ˝skinuti˝ masnoću samo s pojedinog dijela tijela jednostavno nije moguće. Pristup body tehnike je u intimnoj vezi između hormona, pokreta i energije, mijenjanju prehrambenih navika, umjerenoj tjelovježbi i odnosu prema sebi.

11. Da li izrađujete osobni plan prehrane?

Nismo nutricionisti ali imamo puno iskustva (osobnih i u radu) s klijentima koji uz vježbanje provode i plan prehrane. Ne dijete ( jer nismo zagovarači dijeta) već svjesne promjene. Prije savjetovanja o prehrani klijentu zadamo zadatak vođenja dnevnika prehrane i ispunjavanje upitnika o prehrani. Ukoliko je spreman uložiti vrijeme i trud u taj segment (većina nije) spreman je osvjestiti i svoje navike, a to je nama jedini siguran i ispravan put promjena.

12. Zašto ne osjećam rad nekih mišića (npr. guze, trbuha, oko lopatica i sl.)?

Odgovora je jako puno. Vaša građa, postura, svakodnevni život, automatizmi, neka oštećenja i slično samo su neki od razloga amnezije ili neosjetljivosti nekih dijelova tijela. Neke ćemo otkriti na našim konzultacijama, a neke na treninzima. Najvažnije je da ćemo zajednički naučiti i podsjetiti vaše tijelo kako da se opet poveže u cjelinu, potaknuti njegovu inteligenciju i samoobnovljive mehanizme uz svjesno i umjereno vježbanje body tehnike (bilo kakvo pretjerivanje koje nadilazi vaše trenutačne sposobnosti vodi lošim kompenzacijama).

13. Da li smijem vježbati (trbušne mišiće) ako sam trudna?

Trudnoća je važan period u životu žene. Zabranjivati vježbanje (kad bi barem mogli naći drugi naziv koji se povezuje s pokretanjem tijela bilo bi nam lakše objasniti), kretanje ili pametan pokret, što to znači? Da li hodate, obavljate poslove po kući, osobnu higijenu i slično? U svakom ali baš svakom trenutku i pokretanju tijela aktiviraju se neki mišići (jedni su pod utjecajem naše volje, a drugi nisu). Kada pojedini mišići prestanu raditi gasi se život. Zato bilo kakve zabrane kretanja ne postoje, već samo prilagodba svakoj pojedinoj osobi ovisno o stanju ili problemu koji ima. Naš stav je da se uvijek može pametno, nježno i svrhovito kretati (vježbati) i na taj način unaprijediti bilo koji sustav u tijelu pa tako i trbušne mišiće kod trudnica, naravno ako radite sa stručnom osobom. Ona će znati uočiti razliku u načinu kako vi nostite svoju trudnoću (različiti oblici i izgledi trbuha), koja vježba ili pokret treba vašem tijelu, pa tako i kako pravilnim pokretom ojačati trbuh. Trudnoća nije kontraindikacija za vježbanje već zahtjeva stručnost, umjerenost i priilagodbu. Vježbanje u trudnoći filozofijom Body tehnike povećat će vašu svjesnost o tijelu, snagu gdje vam ona treba, razmjevanje kako pojedini pokreti utječu na vaše tijelo te kako uz njegovu pomoć osigurati zdravu trudnoću i osvješten porod.

14. Da li mogu odraditi probni trening?

Prvi probni trening u grupi (ukoliko ste naš novi klijent) je besplatan i potrebno je dogovoriti vaš dolazak. Probni individualni trening se naplaćuje.

15. Da li moram čekati početak mjeseca da počnem vježbati?

Kada ste odlučili početi nemojte čekati ništa. Krenite odmah. Vaša uplata će trajati mjesec dana od datuma prvog dolaska.

16. Da li je moguće nadoknaditi propušten sat u grupi?

Uz prethodni dogovor s instruktorima (ukoliko ima mjesta) moguće je ali nije naša obaveza.

17. Uplatila sam mjesečnu uslugu za grupni program ali je nisam u cjelosti iskoristila?

Uplaćena usluga za grupni program vježbanja ne može se prenositi u novi mjesec (vaše mjesto u grupi je bilo rezervirano za vas). Ukoliko ste u izolaciji ili imate neki drugi razlog da ne možete doći u dvoranu, vježbati možete i ON LINE u vašem terminu i ostati redoviti u vježbanju.

18. Što znači rezervacija mjesta u grupi?

Mjesto u grupi vam je rezervirano isključivo uplatom odabrane usluge. Nije moguće rezervirati termin grupnog vježbanja npr. u rujnu za listopad. Kada odaberete svoj termin i najavite datum dolaska evidencija početka vježbanja se bilježi od tog datuma i uplatu treba izvršiti s drugim dolaskom, unaprijed za mjesec dana. Ukoliko ne dođete u zakazanom terminu, a niste nam se javili, smatrat ćemo da ste odustali.

19. Bolesna sam i ne mogu vježbati?

Nadoknada propuštenih treninga moguća je unutar sljedećeg mjeseca ukoilko imamo slobodnih mjesta u grupama. Plaćeni individualni treninzi, terapije ili masaže odgađaju se do vašeg ozdravljenja.

20. Rezervacija i odabir termina individualnog vježbanja, terapije ili masaže?

U skladu s našim i vašim mogućnostima i raspoloživosti termina dogovaramo s vama termine koji mogu biti fiksni, promjenjivi, jednom ili više puta tjedno ovisno o našem dogovoru. Način plaćanja usluge (po dolasku ili uplatom paketa) osiguravamo vam jedan termin dolaska ili fiksne termine koji se mogu mijenjati prema vašim potrebama i mogućnostima.

21. Koja su pravila otkazivanja termina individualnog vježbanja, terapije ili masaže?

Zakazani termin traba otkazati dan ranije, najkasnije do 21.00 h. Prekasno otkazivanjenaplaćuje se u cjelosti. Ukoliko vježbate u paru ili trojkama vaš ne dolazak se neće naplatiti ali će se razlika u cijeni naplatiti vašim partnerima.

22. U kojem periodu trebam iskoristiti svoje uplaćene individualne treninge?

Unutar četrdeset dana ukoliko unaprijed nije dogovoreno drugačije ili iskrsnu neke nepredviđene okolnosti. Trenutačna Covid situacija određuje i način korištenja uplaćenog iznosa ( prijelaz na ON LINE vježbanje u vašem terminu ili prolongiranje do otvaranja centra). Sve uplate se nastavljaju koristiti kada epidemiološke mjere to dozvole.

Za sva pitanja i nedoumice slobodno nas kontaktirajte… (pošalji upit, br mobitela, fc ili messenger)